Соломон будує собі палац
1 Свій палац Соломон будував тринадцять років, поки, нарешті, завершив і будівництво власного дому.
2 Він збудував свій палац з ліванського дерева, завдовжки сто ліктів, п’ятдесят ліктів завширшки і тридцять ліктів заввишки. А споруджений він був з чотирьох рядів кедрових стовпів, на яких були покладені кедрові балки.
3 Стеля була з кедрових дощок, покладених на балки, які своєю чергою лежали на трьох рядах стовпів . Всього було сорок п’ять стовпів, – по п’ятнадцять у кожному ряду.
4 У три ряди йшли віконні отвори, – вікно проти вікна, – трьома рядами.
5 Всі двері, як і їхні прорізи, були квадратними, і розташовувались у три ряди, – отвір навпроти отвору.
6 А ще Соломон зробив галерею з колонами завдовжки п’ятдесят ліктів й завширшки тридцять ліктів, спереду якої був відкритий портик з піддашком.
7 Він зробив також тронний зал, де звершував суд. Це був Зал Правосуддя, облицьований кедриною від долівки і до стелі.
8 Його особистий палац, де він мешкав, знаходився за цією будівлею, й був збудований так само. Палац для дочки фараона, яку Соломон взяв собі за дружину, був споруджений за зразком його палацу.
9 Усі ці будівлі були споруджені з цінної породи каменів, тесаних за потрібними розмірами, й відшліфованих пилами зсередини і ззовні, – від фундаменту й до покриття, усередині палацу і зовні, – аж до великого двору.
10 Фундамент також був з коштовних видів каменів, – каменів великих, розміром у десять ліктів, і каменів по вісім ліктів.
11 Зверху фундаменту клали також цінні камені, тесані за розмірами, а також кедрове дерево.
12 Великий довколишній двір був споруджений з трьох рядів тесаних каменів, зверху яких був покладений ряд кедрових брусів, як і при спорудженні внутрішнього двору Господнього Храму та двору храмового притвору.
Соломон запрошує ремісника-мідника Хірама з Тира
13 Цар Соломон послав, і запросив з Тира митця Хірама.
14 Він був сином удови, з Нефталимового племені; його батько походив з Тира й був ремісником-мідником. Хірам був сповнений мудрості, розуму та вміння щодо виготовлення предметів з міді. Він прибув до царя Соломона, і почав виконувати його доручення.
Мідні колони для притвору Храму
15 Він відлив дві мідні колони, по вісімнадцять ліктів заввишки і дванадцять ліктів в обхваті (довжина шнура довкола колони ) кожна колона.
16 Він відлив з міді також дві капітелі, аби їх встановити на вершинах колон. Одна капітель була заввишки п’ять ліктів, так само й друга капітель була заввишки п’ять ліктів.
17 Капітелі, що знаходились зверху обох колон, були прикрашені мистецьки зробленими мереживами з мідних ланцюжків, – сім на одній капітелі та сім на іншій капітелі.
18 Плетене мереживо на капітелі однієї колони він прикрасив навколо двома рядами гранатових яблук. Так само він зробив і на другій капітелі.
19 А вершини колон, що в притворі Храму, були прикрашені капітелями, подібними до лілії, і мали чотири лікті заввишки.
20 Капітелі цих двох колон, зверху плетеного мережива з ланцюжків, навколо були прикрашені рядами з двохсот гранатових яблук, – як одна капітель, так і друга.
21 Ці колони стояли в притворі Храму. Коли була поставлена колона з правого боку, він її назвав Яхін, а коли поставив колону з лівого боку, то дав їй ім’я Боаз .
22 Отже, капітелі колон були подібні до лілії. Завершивши працю над колонами,
Кругле мідне море
23 Хірам відлив з міді кругле море, яке в діаметрі (від одного краю й до другого ) становило десять ліктів і заввишки п’ять ліктів, а в обводі (по окружності ) – тридцять ліктів.
24 Попід краями моря довкола були відлиті разом з самим морем у два ряди плоди, подібні до огірочків, – по десять на довжину кожного ліктя.
25 Море стояло на дванадцяти волах: три були обернені головами на північ, три дивились на захід, три – на південь і три дивились на схід. Їхні тулуби і зади були повернуті до середини; на них опиралось море.
26 Стінка моря була завтовшки в долоню, а загальний вигляд був подібний до чаші, або розквітлої лілії. Його ємність уміщала дві тисячі батів .
Мідні підставки і умивальниці
27 Хірам зробив десять мідних підставок (умивальниць ). Кожна підставка – чотири лікті завдовжки, чотири лікті завширшки і три лікті заввишки.
28 Підставки були виготовлені так: до рамок закріплювались стінки,
29 а на стінках, що між рамками, були зображення левів, волів та херувимів, як і на самих рамках. А зверху і внизу зображень левів і волів були плетені узори.
30 У кожної з підставок на всіх чотирьох кутах були мідні колеса на мідних осях і по чотири підпорки (ноги ) внизу під умивальницею. Ці підпорки (ноги ) були вилиті з узором на боках.
31 Зверху над кожною підставкою височів круглий отвір із заглибиною у лікоть, з вирізьбленими на ньому узорами. Всього заглибина умивальні мала півтора ліктя. Стінки самої підставки були не круглі, а прямокутні.
32 Під стінками підставок на кутах було чотири колеса на осях, які кріпились до підставки. Висота кожного колеса півтора ліктя.
33 Колеса були зроблені на зразок коліс у колісниці, хоча їхні осі, їхні ободи, їхні спиці, та їхні ступиці – усе було відлите з міді .
34 На чотирьох кутах кожної підставки було по одній підпорці, які були відлиті разом з підставкою як одне ціле.
35 Зверху кожної підставки був обідок (облямування ) півліктя заввишки, а також виступи-ручки, відлиті разом зі стінками.
36 На плоскій поверхні виступу-ручки, як і на стінках, – скрізь , де лише було місце, – він вирізьбив херувимів, левів та пальмове віття; ці зображення навколо прикрашало плетене облямування.
37 Так були зроблені десять підставок, відлитих з міді за одним розміром та за одним взірцем.
38 Він також зробив десять мідних умивальниць; кожна умивальниця була ємністю в сорок батів; діаметр кожної умивальниці – чотири лікті. Для кожної з десяти умивальниць призначалась одна підставка.
39 П’ять підставок-умивальниць він помістив з правого боку Храму, і п’ять – з лівого боку Храму, а море він поставив з правого боку від входу в Храм, тобто з південної сторони.
Посуд та приладдя для Храму
40 А ще Хірам зробив казани, лопатки й кропильниці. Нарешті Хірам закінчив усю роботу, яку він виконував у царя Соломона для Господнього Храму,
41 зокрема: дві колони разом з двома округлими капітелями на колонах, а також два мережива для покриття двох капітелей на вершинах колон;
42 чотириста гранатових яблук на обох мереживах, – по два ряди гранатових яблук на кожне мереживо для покриття обох круглих капітелей, що на вершинах колон;
43 десять підставок і десять умивальниць для тих підставок;
44 одне мідне море і дванадцять волів під тим морем.
45 Крім того, казани, лопатки, кропильниці та необхідний посуд, що зробив Хірам за дорученням царя Соломона для Господнього Храму, – все з полірованої міді.
46 Цар розпорядився все це відливати за допомогою глиняних форм, в Йорданській Долині, між Суккотом і між Царетаном.
47 Потім Соломон порозставляв усі ті речі, не зважуючи їх. У зв’язку з надзвичайно великою кількістю, було неможливо встановити вагу використаної міді.
48 Далі Соломон виготовив усі предмети для Господнього Храму: золотий жертовник та золотий стіл для Виставних хлібів,
49 а також світильники, – п’ять з правого боку і п’ять з лівого боку, перед Святим Святих, – із золотими квітами, лампадками та щипцями із чистого золота.
50 Крім того, блюда, щипці, кропильниці, ложки й кадильниці, – все з чистого золота; золотими також були дверні завіси у внутрішньому приміщенні Святого Святих, і завіси в стулках дверей приміщення Храму, тобто Святому .
51 А коли, за дорученням царя Соломона, були завершені всі роботи в Господньому Храмі то Соломон вніс усе посвячене Богу його батьком Давидом, – зокрема: срібло, золото і посуд, – у скарбницю Господнього Храму.